Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Kultura

Kultura

Zpravodaj-Sobůlky-2024.pdf

Zpravodaj-Sobůlky-2023.pdf

 

 Obecní knihovna Sobůlky

https://knihovnasobulky.webk.cz/

 

Kultura - všeobecně

Leden, únor a březen je měsíc plesů. V Sobůlkách bývá v tomto čase pořádán Fotbalový ples, Školní ples, Krojovaný ples a v závěru plesové sezóny "ostatky".
Na velikonoce chodí mužská část obyvatelstva od nejmladších až po starší po "šlahačce".
Na přelomu měsíce dubna a května místní vinaři zajišťují pro milovníky vína košt, kde se schází bohatá škála vzorků i z jiných okolních obcí a vinařských oblastí.
V červnu pořádá základní a mateřská škola v Kulturně sportovním centru obce slavnostní Školní akademii.

Během letních prázdnin pořádá spolek TJ Sokol Sobůlky v areálu hřiště "U Proseč" fotbalové slavnosti spojené s pouličním turnajem.
Ze starých lidových tradic a zvyků jsou v  Sobůlkách pořádány v první polovině listopadu, na svátek sv. Martina, okázalé a slavné Martinské hody s věncem a káčerem. Hody v Sobůlkách jsou nejslavnější a nejbohatší v celém okolí Kyjova a trvají čtyři dny: pátek - muzika, sobota - věnec s muzikou, neděle - káčer s muzikou a za týden v sobotu - dozvuky hodů. Také všechny hodové zvyky, až na několik málo výjimek, jsou zde, tak jako málo v které obci, dodržovány ve své "čistotě" z dávných dob až doposud. V  průběhu hodů je možné vidět rozmanitost a krásu severokyjovského kroje, do kterého se Sobuláci kdysi oblékali.

Kolem svátku sv. Mikuláše (6. prosince) bývá každý rok pro všechny děti připraven v kapli program s bohatou nadílkou.

První adventní neděli, s malým kulturním programem, se rozsvěcuje za účasti občanů obecní vánoční strom u kaple, bývá podáván vánoční punč, čaj a perníčky pro děti.

V adventu je tradičně pořádán vánoční koncert spojen s vánoční výstavou a jarmarkem.

Na štědrý večer vychází do ulic místní muzikanti a kouzlo tohoto večera podkreslují vánočními koledami.